Ağız bölgesi Piercing bakımı !

  deneme1                                                                                                                                             

                                                                                                           AĞIZ BÖLGESİ PIERCING BAKIMI     

               Eğer bu yazıyı okuyorsanız dil yada dudak piercinginizi yeni yaptırmışsınız demektir. Dil ve dudak piercingleri diğer bölgelere nazaran daha hassas bölgelerdir.Bakım ve gereken özen gösterilmezse iyileşme süreci rahatsız edici ve zor geçebilir.

İlk gün dilinizin yada dudağınızın ağrıması normaldir şişme ufak ufak başlar ve ilerleyen bir kaç günlük süreçte devam eder. Aşağıda sıraladığımız bakım ve önerilerin size bu aşamada kılavuzluk etmesi amaçlanmıştır .Lütfen dikkatli okuyun ve sağlıklı bir piercing için düzenli olarak uygulayın.


 • Dil ve dudak piercingleri nin iyileşme süresi ortalama 4 ile 6 hafta arası değişmektedir.Bu süre    kullanılan  piercing materyaline ve yaptıran   kişinin metabolizmasına göre değişebilir.

 • Ağız gölgesinde taşınan piercingler  için  iyileşme sürecinde ağız sağlığı önemlidir.  Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın ve alkol içermeyen
  ağız bakım suyu kullanın , bu bakteri oluşumunu engelleyecektir.   

 •  En az 1 hafta süt ürünleri ve asitli gıdaları(süt,peynir, yoğurt, bira, soda,  portakal vb.) fazla tüketmeyin ,Süt ürünleri içerdikleri maya nedeniyle  enfeksiyonu tetikleyebilir.Asitli gıdalar(soda,bira,kola)ise piercing deliğini tahriş edebilir.  

 • Dudak ve dil bölgesindeki piercing yaraları iyileşirken kabuk   oluşturamadığı için piercing etrafında beyaz bir birikinti oluşturur ,       bunlar beyaz kan hücreleridir.

 •  Dilinizi yada dudak piercinginizi hareket ettirin ve minik egzersizler  yapın bu hem piercinge alışmanıza hemde iyileşme sürecinde işe    yarayacaktır.  

 • Beslenirken rahat öğütülebilir şeyler(Haşlanmış patates, spagetti,ılık  çorba vb.)tercih edin, aşırı sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durun eğer  diliniz aşırı şiştiyse  buz kompresi uygulayabilirsiniz buz şişliği ve ağrıyı azaltacaktır.

 • Dil piercinglerinde şişme sonrası peltek konuşma ve çene altında ağrı oluşabilir. Çene altında oluşan ağrı tükürük bezlerinin fazla çalışmasından dolayıdır. Yutkunurken zorlanabilirsiniz .Alt ve üst damak da   piercing toplarının oluşturduğu hassasiyetler   meydana gelebilir.

 • Diliniz delindikten sonraki 3-4 gün içerisinde dil üzerinde sarı yada yeşil bir tabaka oluşabilir bu durum ağız gargarasını çok kullanan kişilerde gözlenmiştir.Böyle bir durum yaşarsanız gargarayı azaltın dil normal rengine dönecektir.

 • Günde bir kaç kez  piercingin toplarını kontrol edin,Toplar gevşeyerek çıkabilir ve yanınızda yedek top yoksa zor durumda kalabilirsiniz.

 • İyileşmiş dil ve dudak piercinglerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.Piercinginizin topunu veya toplarını çıkartarak haftada bir temizleyin.

      Not: İlk delim küpeleri (dil,dudak gibi bölgelerde) şişme ihtimali göz önünde bulundurularak uzun kullanılır, şişme ve iyileşme aşaması bittiğinde Piercinginizi daha kısa bir küpeyle değiştirmenizi öneriyoruz.Uzun küpe yemek yerken piercingi ısırmanıza ve toplarının dişlerinize çarpmasıyla diş minelerinize zarar verebilir.