Dövme hakkında bilinmeyen 10 gerçek!

İlk dövmeli insandan, en uzun süren dövme seansına kadar ,Dövme hakkında çoğumuzun bilmediği belki de aklına bile gelmeyen 10 tuhaf gerçek!

1. Bulunan ilk dövmeli insan milattan önce 5.000 yılında alplerde bulunmuş buz adamı Ötzi dir ve vücudunda 57 dövme tespit edilmiştir.

2. Tarihte insanların kimliklerinin belirlenmesi amacı ile zorla dövme yapıldığı durumlar da yaşanmıştır. Bunun en bilinen örneği ise Nazi toplama kamplarında kimlik saptama için yapılan dövmelerdir.

3. Kayıtlara göre  en uzun dövme seansı  50 saat 10 dakika ile  ingilterede James Llewellyn tarafından Dave Fleet e yapılmıştır.

4. Dünyanın en çok dövmeye sahip olan insanı ise Yeni Zalanda doğumlu  Avusturalyalı Lucy Diamond Rich tir.

5. Amerikanın en fazla dövme stüdyosu bulunan bölgesi miami dir. Popüler tv şovu Miami Ink in evidir.

6. Yapılan araştırmalara göre Amerikada yaşayan insanların 18 – 25 yaş aralığının %36 sında 26 ve 40 yaş aralığında ise %40 ında en az bir dövme mevcuttur.

7. 19. yüzyılda japon devleti dövmeyi Organize suçlar (yakuza) kapsamında görerek yasaklamış ve bu yasak 70 yıl boyunca devam etmiştir.1948 de yasak yürürlükten kalkmıştır.

8. Dövme insanlık tarihi boyunca hemen hemen her kültürde yer almıştır. Bazı eski medeniyetlerde erkekliğe geçiş , statü belirleme gibi amaçlarla kullanılmıştır.

9. Dövme yapımında kullanılan kalitesiz ve deriye uygulanması uygun olmayan metal içerikli pigmentlerin MR görüntüleme sistemi sonrasında bozulma ve deforme olduğu tespit edilmiştir.

10. Enfeksiyon riski göz önünde bulundurulduğundan dövme yapımına hijyenik kurallar getirilmiştir.Dövme yapımında kullanılan iğne ve boya konulan kapların tek kullanımlık olması ve dövmeyi uygulayan kişinin her seferinde eldiven kullanması gerekmektedir.