Piercing yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler!!

Evet , katılıyorum piercing estetik bir aksesuar, kimi zaman popülerliği trend seviyesine çıksa da alttan alttan seven ve taşımaktan keyif alan özel bir kitlesi var. Bu mesleği uzun zamandır yapan biri olarak söyleyebilirim ki bu kitle de dahil olmak üzere pek çok insan piercing öncesi ve bakım konusunda kendi tecrübeleri dışında pek bir şey bilmiyor. Gerçekten bilgisel donanıma sahip çok az stüdyo var ve bu da insanların kötü  piercing tecrübeleri yaşamalarına neden oluyor. Bu durumun biraz da olsa önüne geçmek için bu yazıyı hazırlama gereği duyduk.

Piercing bakımı ve hijyeniyle ilgili yayınladığımız  yazıları şuraya ve şuraya koyuyorum.Belki göz atmak istersiniz.

Şimdi gelelim asıl konumuza…

  1. Piercing yaptırmadan önce  mutlaka ufak da olsa bir  araştırma yapın. Bakım süreçleri , iyileşme süreleri , karşılaşabileceğiniz sorunlar ve ilk delim de hangi küpeler kullanılır mutlaka ufakta olsa  fikriniz olsun.
  2. Güvenilir yerlerde piercing yaptırın. Piercing de dövme gibi güven işidir. Bir dövme sanatçısı çalışmasının iyileşmiş halini ne kadar önemsiyorsa piercer da açtığı piercing  yarasının iyileşmiş halini o kadar önemsemelidir. Piercing deliğinin düzgün konumda açılması ve iyileşme sürecinde alacağınız destek önemlidir.
  3. Sadece ufak bir delik gibi düşünmeyin, uzun vadede iyileşen ve hayatınızı bir kısmında ona dikkat ederek yaşamak zorunda kalacağınızın farkında olun.Her gün düzenli olarak bakımını yapmalı , darbe ve baskı görmeyeceği şeyler giymeniz gerekeceğini hatta tragus ,anti-tragus ve daith  gibi bölgelerde bir süre kulak içi kulaklık kullanamayacağınızı, helix ,forward helix, rook, industrial  gibi bölgelerde de kulak üstü kulaklık kullanamayacağınızı bilin 🙂
  4. İlk delim küpesi seçerken mümkün olduğunca  günlük yaşamınızda sorun çıkartmayacak basit küpeler tercih edin.Küpe ne kadar aksesuar ve engebe içerirse temiz tutmanız ve temizlemeniz zor olacaktır.
  5. Cerrahi çelik küpeler güvenlidir desek de  içerisinde nikel barındırmaktadır.316 L kodu taşıyan cerrahi çelik küpeler insan vücudunda kullanıma uygundur fakat her cilt tipine uyumlu değildir. Delinmiş bölgede alerjik reaksiyon yaşamayacağınız dan emin değilseniz daha güvenli olan  hipoalerjenik  ürünlerinde  (titanyum, bioplast, niobyum vb…) seçenekleriniz arasına olduğunu bilmenizde fayda var .
  6. Piercing acısı gerçekten de tahammül edilebilir bir acıdır.Eğer acı konusunda endişeleriniz varsa soğutucu spreylerle acının azaltıla bildiğini ama bunun da iyileşme sürecinde etkileri olduğunu bilmenizde fayda var.
  7. Piercing deliği açılmadan önce yapılan konumlandırmada mutlaka piercerın önerilerini önemseyin. Yaranın açıldığı konumun  kullanışlılığı da  piercing de estetik kadar önemli bir detaydır.
  8. İlk takılan delim küpesini 2-3 aydan önce değiştiremeyeceğiniz de bilmeniz gerekenler arasında.
  9. Piercing işlemi tabancayla yapılmaz, bir profesyonel tarafından ve iğne ile yapılmalıdır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar , illa ki eksikler kalmıştır  zaman içerisinde fırsat buldukça bu  listeyi güncelleyeceğiz. Eğer burada yazdığımız bilgileri faydalı buluyor ve beğeniyorsanız piercing yaptırmayı düşünen insanlarla paylaşın.

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs

Newsletter Powered By : XYZScripts.com